На основу члана 7. Закона о озакоњењу објеката (''Службени гласник РС'', број 96/15) а на предлог Грађевинског инспектора управе општине Рашка, дана 21. децембра 2015. године, Начелнику Оопштинске управе Рашка донеси следећи
П Р О Г Р А М
ПОПИСА И ЕВИДЕНЦИЈЕ НЕЗАКОНИТО ИЗГРАЂЕНИХ ОБЈЕКАТА НА ТЕРИТОРИЈИ ОПШТИНЕ РАШКА
I
Полазећи од обавезе јединице локалне самоуправе, прописане Законом о озакоњењу објеката (''Службени гласник РС'', бр. 96/15), да у року од 12 месеци од ступања на снагу овог закона изврши попис бесправно изграђених објеката, односно до 27. новембра 2016. године, а имајући у виду :
• да се коначан број незаконито изграђених објеката не може са сигурношћу утврдити, обзиром да се по закону пописују сви незаконито изграђени објекти или делови објеката (помоћни, главни, септичке јаме, бунари, цистерне за воду, комунална инфраструктура и др.),
• да се на основу решења о рушењу незаконито изграђеног објекта које доноси грађевински инспектор по службеној дужности покреће поступак озакоњења,
• површину територије општине Рашка и број становника,
потребно је извршити попис и евиденцију незаконито изграђених објеката.
Програмом пописа и евиденције незаконито изграђених објеката на територији општине Рашка (у даљем тексту: Програм) одређују се зоне, односно целине по којима ће се вршити попис и евиденција незаконито изграђених објеката, динамика вршења пописа по зонама, метод рада, образовање комисија као помоћних радних тела за вршење пописа, састав комисија, средства за рад комисија и Грађевинског инспектората и друга питања од значаја за ефикасно вршење пописа.
II
Зоне за попис и евиденцију незаконито изграђених објеката
Овим Програмом одређују се зоне за попис и евиденцију незаконито изграђених објеката по месним заједницама образованим у складу са Одлуком о месним заједницама , и границе територије општине Рашка.
Овим Програмом одређује се 11(једанаест) зона у чијем саставу су месне заједнице одређене према следећем принципу:
Зоне од I-II чине месне заједнице у оквиру Генералног плана Рашка
Зоне од III-VII чине месне заједнице у оквиру Генералног плана градских наљсеља Баљевца ,Јошаничке Бање ,Брвеникаи и туристичког центра Копаоника.
Зоне од VII – XI чине преостале сеоске месне заједнице
Списак зона у Прилогу 1. је саставни део овог Програма.
III
Попис незаконито изграђених објеката врши се по зонама на обрасцу – појединачном пописном листу чија је садржина прописана Правилником о садржини обрасца-појединачног пописног листа за евиндетирање незаконито изграђеног објекта ('' Службени гласник РС'', бр. 102/15).
Попис сачињавају комисије увидом и пописом на лицу места или на основу појединачних пописних листа попуњених у месној заједници (за грађане који у моменту пописа нису затечени на адреси).
Појединачни пописни лист се сачињава за сваки објекат посебно и уводи у евиденциони лист .
IV
Динамика спровођења пописа одређује по месецима у 2016. години, на следећи начин:
Зоне I и II –јануар- фебруар,
Зона III – март- април,
Зона IV - април -мај,
Зона V - мај – јун,
Зона VI - јун-јул,
Зона VII – август,
Зона VIII – септембар,
Зона IX - септембар-октобар,
Зона X - октобар-новембар,
Зона XI –новембар- децембар .
V
Метод рада
Пописом руководе грађевински инспектори као координатори комисија које спроводе попис незаконито изграђених објеката.
Инспекцијске послове у оквиру општинске управе Рашка обавља запосленог један грађевински инспектор. Правилником о унутрашњем уређењу и систематизацији радних места у општинској управи Рашка систематизована су 2 (два)радна места, грађевинска инспектора.
Очекивани обим посла изискује попуњавање слободног радног места пријемом у радни однос још једног грађевинског инспектора.
Грађевински инспектор или лице које он овласти координира рад комисија које су му додељене. За обављање ових послова могуће је увести и рад у сменама, имајући у виду обавезе грађевинског инспектора.
Обуку спроводе координатори - грађевински инспектори и руководиоци комисија из општинске управе. У обуку укључити и шефове МК и секретаре МЗ у сарадњи са управом за опште и заједничке послове у погледу процедуре, документације, попуњавања пријавних листа , појединачниих пописних листа и динамике пописа.
Комисије пописују и евидентирају објекте по зонама - месним заједницама.
Попис се спроводи обиласком зоне ''од куће до куће'', а комисија може и да одреди дан када се спроводи дежурство у месној заједници за пријем странака и пријаву објеката ради допуне података.
Распоред пописа и динамика по месним заједницама ће се редовно објављивати у штампаним и електронским медијима.
По завршетку пописа у оквиру једне зоне, комисије прелазе и започињу попис у следећој зони, у складу са динамиком, а грађевински инспектор приступају доношењу решења о рушењу незаконито изграђених објеката у складу са роковима прописаним законом.
За израду решења потребно је ангажовати тим искусних правника, као помоћ грађевинским инспекторима, имајући у виду број решења о рушењу и време трајања пописа, као и обавезу координације рада комисија и обуке од стране инспектора.
Грађевински инспектори могу, у складу са резултатима пописа кроз метод рада, да прилагођавају распоред месних заједница у зонама и динамику спровођења пописа, уколико се покаже целисходнијом у односу на овај Програм и без измене овог Програма.
VI
Комисије за спровођење пописа
За обављање послова на попису и евидентирању незаконито изграђених објеката образоваће се комисије као помоћна радна тела.
За почетак активности грађевински инспектор координираће рад са 3 комисије.
Комисију чини 6 чланова, подељених у 3 екипе по двоје.
Чланови комисије могу бити запослени у општинској управи, као и запослени из следећих предузећа чији је оснивач општина Рашка и то: Јавно стамбено предузеће '' Стан'', ЈП '' Дирекција за урбанизам изградњу општине Рашка '',ЈП Комунално предузећ ,,Рашка'' и др.
Чланови комисије могу имати најмање средњу стручну спрему и одговарајућа знања из ове области.
Решење о образовању комисија доноси Председник општине Рашка на основу кога издаје овлашћење за сваког члана комисије.
Број комисија зависи од величине зоне, територије и броја незаконито изграђених објеката. Попис и евиденција у зонама од III до VII захтева већи број комисија, обзиром да се тада очекује пуна примена закона.
VII
Средства за рад комисија и Грађевинских инспектората су следећа:
- Канцеларија за рад Грађевинских инспектората,
- посебан шалтер за пријем пријава у приземљу зграде опшринске управе,
- веза са Писарницом органа општине и обезбеђивање свакодневног достављања и слања поште,
- лице задужено за електронску обраду података, слање и објављивање докумената који се односе на попис и свакодневне администраивне послове,
- службена возила за потребе комисија на терену,
- штампање образаца,
-канцеларијски материјал,
-опрема комисија- фотоапарати, метри за мерење, план МЗ, сателитски снимак зоне, мобилни телефони, торбе за документацију сваког члана и др.
VIII
Остала питања која се односе на попис и евиденцију незаконито изграђених објеката, решаваће се у току примене овог Програма и у складу са инструкцијама надлежног Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
НАЧЕЛНИК
ОПШТИНСКЕ УПРАВЕ
Спасоје Андрић
Прилог 1.
Зоне за попис и евидентирање незаконито изграђених објеката
I зона - Месне заједнице
1.Рашка
II зона- Месне заједнице
1.Супње
2.Варево
III зона- Месне заједнице
1.Лисина –туистички центар Копаоник
IV зона- Месне заједнице
1.Јошаничка Бања
V зона- Месне заједнице
1.Баљевац
VI зона- Месне заједнице
1.Брвеник
VII зона- Месне заједнице
1.Лисина –Викенд насеље
VIII зона- Месне заједнице
1.Рудница
2.Казновиће
IX зона- Месне заједнице
1.Милатковиће
2.Градац
3.Радошиће
X зона- Месне заједнице
1.Трнава
2.Никољача
3.Рвати
Xl зона- Месне заједнице
1.Биљановац
2.Брвеница
3.Ковачи